oben links oben rechts
left border
Strona Główna ˇ Galeria ˇ Dokumentacja ˇ Forum ˇ Deutsche-Seite ˇ Kontakt31.07.2021 12:02:24
Petycja Stowarzyszenia do Rady przy WKZ

 

Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków

przy Zachodniopomorskim Wojewódzkim

Konserwatorze Zabytków w Szczecinie

E-mail: sekretariat@wkz.szczecin.pl

 

Podstawa prawna nin. petycji: art. 63 Konstytucji w związku z art. 221 k.p.a. (dotyczy obiektu zabytkowego, podlegającego ochronie i opiece bez względu na stan zachowania, składana jest więc w interesie publicznym).

Petycja

 

Szanowni Państwo,

w związku z wnioskiem Konsorcjum firm Szybki Tramwaj Sp. z o. o. / Strabag Sp. z o. o., dotyczącym translokacji zabytku nieruchomego, tj. willi Grüneberga, wpisanego do rejestru zabytków pod numerem A-762, Stowarzyszenie „Ocalmy Zabytek” zwraca się z apelem o nie wyrażenie zgody na tzw. translokacje segmentową zabytku.

    Należy zwrócić uwagę, że Konsorcjum firm Szybki Tramwaj Sp. z o. o. / Strabag Sp. z o. o. w ww. wniosku w sposób nieobiektywny przedstawia dwa warianty przemieszczenia zabytku. W sposób tendencyjny faworyzuje wariant tzw. translokacji segmentowej. Używając w stosunku do tego wariantu przemieszczenia willi Grüneberga określenia: „jest to koncepcja wzmocnień i przesunięcia budynku metodą segmentową”, ucieka się do oczywistej manipulacji językowej, ponieważ translokacja segmentowa nie ma nic wspólnego z przesunięciem. Jest to operacja polegająca na rozebraniu zabytku i następnie jego rekonstrukcji. W takim przypadku substancja zabytkowa willi Grüneberga ulegnie bezpowrotnemu zniszczeniu w znacznie większym zakresie niż przy przesuwaniu całej bryły budynku i zabytek w dużym stopniu może utracić swoje walory autentyzmu. Szczególnie zagrożone są polichromie i zdobienia na tynku.

    Dlatego też stanowisko Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, zawarte w piśmie z dnia 22.10.2013 r. skierowanym do Konsorcjum Szybki Tramwaj, należy uznać za słuszne. W powyższym piśmie ZWKZ w Szczecinie stwierdził, że: „w przedmiotowym przypadku nie jest dopuszczalny ze stanowiska konserwatorskiego sposób przemieszczenia, polegający na przeniesieniu budynku w ramach zespołu działań obejmujących jego rozbiórkę, przeniesienie na nowe miejsce i odtworzenie przy użyciu oryginalnych oraz własnych – nowych elementów i materiałów. Tego rodzaju operacja bowiem, przeprowadzona nawet najbardziej dokładnie i starannie pod względem technicznym, pozostawiłaby swój ślad na budowli czy to w postaci zmian architektury zewnętrznej i wewnętrznej, czy też zmian materiałowych, spowodowanych potrzebą wymiany tych części lub elementów, które w czasie rozbiórki i operacji przeniesienia, uległyby zniszczeniu lub okaleczeniu. Zachodzi tu również niebezpieczeństwo wprowadzenia niepożądanych zmian przy ponownym składaniu zabytku, związanych ze zmianą technologii budowlanych, a co za tym idzie zmianą charakteru techniki wykonawczej, co z kolei pociągnęłoby za sobą nieuchronnie naruszenia walorów autentyzmu i stanowiłoby oczywisty błąd konserwatorski. Należy podkreślić, że zabytek złożony na nowo, mimo usilnych starań wiele traci, zwłaszcza w zakresie historycznych wartości konstrukcyjnych, chociaż sam proces składania może nawet przyczynić się do uzdrowienia i wzmocnienia struktury.

    W związku z charakterem murowanej konstrukcji obiektu, w przedmiotowym przypadku, w opinii ZWKZ w Szczecinie, dopuszczalne ze stanowiska konserwatorskiego jest jedynie przemieszczenie przedmiotowego budynku, rozumiane jako zespół czynności technicznych związanych z przesunięciem lub przetoczenie z jednego miejsca na drugie w całości”.

     Stowarzyszenie przypomina, że przedmiotowy obiekt jest objęty aż dwiema formami ochrony zabytków: wpisem do rejestru zabytków, a także decyzją Nr ZRiD 13/2011 – Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 29.12.2011 r. WUiAB/I/KG/6740/386/11 UNP: 44239/WUiAB/-XIV/11 o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (art. 7 pkt 4 u.o.z. stanowi bowiem, że formą ochrony zabytków są ustalenia ochrony w decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej).

     Decyzja Prezydenta Miasta Szczecin z dnia 29.12.2011 r., o której mowa wyżej, zawiera następujące ustalenia: „Z uwagi na kolizję zaprojektowanej inwestycji drogowej z obecną lokalizacją w/w budynku, budynek ten zgodnie z projektem 'budowlanym zostanie przesunięty w nowe miejsce, uzgodnione z Zachodniopomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Szczecinie opinią z dnia 09 marca 2011 r. znak: ZN-41.50/205/W/2010/2011”. Z kolei projekt budowlany, stanowiący integralny załącznik do tej decyzji, dokładnie precyzuje technologię i technikę translokacji zabytku, tj. przewiduje przemieszczenia zabytku w całości: „Powyższy projekt zakłada przesunięcie budynku po torowisku ułożonym na ławie żelbetowej po uprzednim tymczasowym zabezpieczeniu budynku zarówno od wewnątrz (podstęplowanie stropów, wykonanie ram usztywniających itp.), jak i od zewnątrz (wykonanie szkieletu zabezpieczającego)”.

    Wszelkie działania dotyczące translokacji willi Grüneberga, które odbiegają od metody przesunięcia całej bryły zabytku, należy zatem uznać za niezgodne z decyzją Prezydenta Miasta Szczecina, czyli za działania bezprawne.

   Ponadto Stowarzyszenie pragnie przypomnieć, że cała operacja translokacji Willi Grüneberga ze względu na planowaną lokalizację kolektora w miejscu zabytku jest niepotrzebna, co wykazał w swojej opinii z dnia 19.11.2010 r. Rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan dr inż. arch. Tomasz Cykalewicz. Wojewódzka Rada Ochrony Zabytków miała możliwość zapoznania się z powyższą opinią na posiedzeniu 29.11.2010 r. Wówczas na jej podstawie Rada uznała argumenty inwestora Gminy Miasto Szczecin, dotyczące lokalizacji kolektora w miejscu zabytku za bezzasadne, i wydała opinię wnioskującą o objęcie ochroną Wilii Grüneberga poprzez wpis do rejestru zabytków. Do dnia dzisiejszego Gmina Miasto Szczecin nie przedstawiła i nie poddała pod dyskusję żadnych argumentów przemawiających za koniecznością lokalizacji kolektora w tym akurat miejscu, i co za tym idzie, za koniecznością przeniesienia willi w inne miejsce.

    Wracając do wniosku Konsorcjum firm Szybki Tramwaj Sp. z o. o. / Strabag Sp. z o. o., sprawia on wrażenie, że wariant translokacji tzw. segmentowej jest z jakichś względów wygodny dla wykonawcy, ale tym względem nie jest na pewno dobro zabytku.

   Stowarzyszenie wyraża nadzieję, że Rada opiniując w przedmiotowej sprawie będzie kierowała się przede wszystkim dobrem zabytku i nie wyrazi zgody na tzw. translokację segmentową willi Grüneberga.

 

.

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Oświadczenia rad osiedlowych
Rada Osiedle Zdroje
Rada Osiedle Słoneczne
Rada Osiedle Kijewo
Za ocaleniem zabytku są między innymi:
Burghard Grüneberg
Lista popierających
Nawigacja
Strona Główna
Galeria
Dokumentacja
Audycje Radiowe
Artykuły
Linki
News
Forum
Historia Grünebergów
Deutsche-Seite
Kontakt
Szukaj
Dodaj Artykuł
Opinia dr inż. arch. Tomasza Cykalewicza
Decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 03.08.2012 r. dotycząca otoczenia willi Grüneber
Decyzja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 17.08.2011 r. dotycząca willi Grüneberga
Decyzja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 03 sierpnia 2012 r. w sprawie zespołu r
Decyzja Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 20 grudnia 2010 r. w sprawie
Dokumentacja przesuniecia willi
Wzór petycji do Rady przy WKZ
opinia NID-U
List otwarty
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 47
Najnowszy Użytkownik: Marek
Na Forum
Najnowsze Tematy
thoughts which will ...
dental health guidan...
what any individual ...
brilliant ways to wo...
pinching pence whils...
Najciekawsze Tematy
Coś nie widać, że... [11]
Jeszcze jeden bud... [6]
Ocalmy Zabytek na... [3]
DLACZEGO? [3]
Minął rok... [2]
Ostatnie Artykuły
Z wizytą w fabryce G...
Ratujmy zabytki
Zagraniczni eksperci...
"Das Haus der Orgelb...
Pismo z Ministerstw...
Redakcja
berlin - redaktor
Grüneberg - administrator strony
V-12 - redaktor


right border
unten links unten rechts


756120 Unikalnych wizyt

Powered by powered by php-fusion   |   Theme by Moded By: UCTXs Themes

Based on greeny by: Design by Matonor

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie